Kaip žinoti, ar namas yra tinkamas tam tikram sklypui?

Nuosavas namas daugeliui yra viena iš didžiausių gyvenimo svajonių, tačiau kelias iki tos svajonės gana vingiuotas ir su daug iššūkių. Su vienu iš didžiausių keblumų būsimų namų savininkai susiduria procesams vos startavus ir tie iššūkiai susiję su dokumentais, pavyzdžiui, namo projekto rengimu bei statybų leidimo gavimu. Tiesą sakant, ne visi žino, jog pasitaiko, kad vienas ar kitas namas netinka konkrečiam sklypui. Tad kaip žinoti, kokio dydžio, formos namą galite statytis savo sklype ir ar norimas namo projektas gali būti realizuotas konkrečioje vietoje.

Būtina atsižvelgti į sklypo ypatumus

Specialistai dar sklypo pasirinkimo procese ragina vadovautis ne tik simpatijomis, tačiau būtinai įsitikinti, ar konkrečiame sklype nėra jokių ribojimų statyboms. Pasitaiko, jog atsižvelgus į visus ribojimus namui lieka itin mažas plotas, kuriame realiai įtalpinti gyvenamojo būsto nelabai yra galimybių.

Jei sklypą jau turite ir pasirinkote patinkantį namo projektą, būtinai įsitikinkite, jog toks statinys tam sklypui yra tinkamas. Verta žinoti, jog tikrai ne kiekviename sklype galima pastatyti kokios tik norite formos ar dydžio namą. Neretas mano, jog jei sklypas yra didelis, tai problemų dėl statybų tikrai nekils, nes vietos yra pakankamai. Tačiau tiesa kiek kitokia – net ir dideliame sklype statybas gali riboti tam tikri užstatymo rodikliai, nustatyti tiek bendruoju, tiek detaliaisiais planais. Tokiu atveju bendras sklypo plotas gali itin ženkliai skirtis nuo užstatymui leidžiamo ploto. Kaip tokių nesklandumų išvengti? Bene lengviausias ir saugiausias variantas – pasikliauti specialistais. Dar sklypo pasirinkimo procese jau susiraskite architektą, kuris pasinaudos savo žiniomis, patirtimi ir kompetencijomis bei padės išvengti tokių nemalonių netikėtumų, kuomet jau „šaukštai po pietų“.

Šiek tiek pakalbėkite ir apie namo bei sklypo dydžių proporcijas. Jei tam tikros apsaugos zonos statybų neriboja, tuomet nemažam vieno aukšto namui su garažu paprastai užtenka apie 12 arų teritorijos. Jei sklypas mažesnis, galbūt verta garažo atsisakyti arba projektuoti dviejų aukštų namą, šitaip taupant užimamą sklypo plotą. Tiesa, šiais laikais itin populiari kompaktiškų namų statyba, pavyzdžiui, iki 100 kv. m. Tokiam namukui pilnai užteks ir 8 arų ar net kiek mažesnio sklypo.

Namų projektų patarimai: kaip išsirinkti?

Renkantis sklypą drauge reikia dairytis ir namo projekto bei juos tarpusavyje derinti, bendradarbiaujant su architektu. Laiką ir pinigus taupyti padės toks variantas – kartotinis namo projektas. Tai reiškia, kad Jūs įsigysite jau parengtą namo projektą, kas kainuos mažiau pinigų ir užims daug mažiau laiko, nei individualaus namo projekto sudarymas.

Rinkdamiesi namo projektą būtinai vertinkite ir sklypą, kuriuo domitės ar kurį jau turite. Atsižvelkite į savo gyvenimo būdą, darbo pobūdį, laisvalaikį, šeimos narių skaičių, automobilių skaičių ir pan. Apsvarstykite, kokių medžiagų norite namo sienoms, stogui, kokia apdaila domina, kokio tipo durys ir langai turėtų būti bei kitus panašius aspektus. Žinoma, labai svarbus ir bendras namo plotas, taip pat gyvenamasis plotas. Įvertinę minėtus aspektus išsirinksite juos idealiai atitinkantį projektą iš daugybės Jums pateiktų.

Kiek kainuoja individualus ir kartotinis namo projektas?

Jei visgi nuspręsite rinktis individualų namo projektą, tai jo kaina paprastai startuoja maždaug nuo 3 500 eurų ir gali išaugti iki gana įspūdingos sumos. Kartotinių namų projektų kaina leis nemažai sutaupyti – tokio namo projektas kainuos nepilnai porą tūkstančių (+ PVM).

Taip pat sutaupysite ne tik pinigų, bet ir laiko. Dažną domina, kokia yra namų plano trukmė. Jei užsakysite kartotinį projektą, jį gauti galite vos per 5 darbo dienas!