Svajojantiems apie nuosavą namą pasirengimo statyboms procesas gal ir neatrodo itin sudėtingas ar reikalaujantis nemažai laiko. Tačiau šį kelią praėję tikrai patvirtins, jog namo statybos reikalauja daug kantrybės, laiko, pastangų ir, žinoma, investicijų. Vienas iš pirmųjų klausimų, kylančių dar idėjos generavimo ir planavimo procese, yra tas, ar namui reikalingas statybos leidimas. Informacijos ieškantys virtualioje erdvėje neretai pasimeta tarp itin didelio jos srauto, o atsirinkti, kas aktualu šiandien, o kas jau pasenę, taip pat nėra lengva. Tad siekdami aiškumo bei palengvinti Jums namų planavimo procesą pateikiame susistemintą informaciją, ar visi naujų namų projektai turi gauti statybos leidimą, o galbūt esama išimčių.
Statybos leidimas gyvenamajam namui: kada jo reikia, o kada ne?
Jei anksčiau gyventojai turėjo daugiau išimčių, kada statybų leidimas buvo neprivalomas (pavyzdžiui, 80 kv. m. nesiekiantiems gyvenamiesiems namams), tai šiandien jis yra itin svarbus dokumentas ir reikalingas namų valdose statomam bet kokio dydžio būstui, nepriklausomai nuo to, ar statomas bus didelis gyvenamasis namas, ar vasarnamis.
Kol kas statybų leidimas nereikalingas tik sodo nameliams, statomiems sodų bendrijose. Toks sodo namelis turėtų būti priskiriamas I grupės nesudėtingiems statiniams, jo plotas negali būti didesnis kaip 80 kv. m., o aukštis nuo žemės – ne daugiau kaip 8,5 m. Visgi ir šiuo atveju bus taikoma išimtis, jeigu sodo sklypas yra kultūros paveldo objekto teritorijoje – tokiu atveju leidimas statybai būtinas.
Tiesa, verta paminėti ir tai, jog statybų leidimas reikalingas ne tik naujai statomiems namas, tačiau ir tiems, kuriuos planuojate atnaujinti, rekonstruoti, keisti jų paskirtį.
Taupykite savo laiką
Jei nenorite gaišti tikrai daug savo laiko, o norite sutaupyti nervų ląstelių ir apskritai nusimesti nuo savų pečių šią naštą, puikus sprendimas bus kreiptis į architektus, kurie parengs Jūsų namo projektą (arba pasirinksite Jums tinkamą iš kartotinių projektų) ir pasirūpins visa statybų leidimo gavimo procedūra.
Šiame etape pasikliauti specialistais bus itin geras sprendimas, kadangi ne tik taupysite laiką, tačiau ir išvengsite klaidų. Įsigysite kartotinį arba Jums bus sudarytas individualus namo projektas, parengtas atsižvelgiant į Jūsų sklypą, jo strateginę padėtį ir kitus ypatumus, statybų galimybes, Jūsų poreikius ir kt. Statybų leidimo gavimo paslauga papildomai prie namo projekto kainos kainuotų maždaug nuo 1 100 eurų.
Enamai patarimai renkantis namų projektą
Namų projektų pasiūla rinkoje didelė, tad jei domina kartotiniai projektai, išsirinkti gali būti kiek sudėtinga. Pirmiausia, skirkite dėmesio skrupulingam architekto ar projektais prekiaujančios įmonės pasirinkimui. Prioritetą teikite kompetencijoms, žinomumui bei geriems atsiliepimams.
Kitas žingsnis – rinkdamiesi užduokite sau nemažai klausimų, padėsiančių nuspręsti, kokios tipo, dydžio namas Jums aktualus, kiek kambarių ir pan. Dažniausiai užduodami klausimai gali būti, pavyzdžiui, tokie: ar turite vaikų ir ar planuojate turėti jų ateityje; kiek sanitarinių mazgų numatyta; ar bus rūsys, terasa, garažas; kelių aukštų namas; ar reikia kuo daugiau natūralios šviesos kambariuose; ar dirbate iš namų ir t.t. Atsakymai į šiuos klausimus leis identifikuoti Jūsų svajonių būsto ypatumus ir lengviau pasirinkti juos atitinkantį namo projektą.