Paruošto namo projektas ar individualus? Kaip nuspręsti?

Vienas iš pirmųjų darbų, būtinų atlikti rengiantis namo statyboms, yra projekto parengimas. Jo patys nepadarysite, todėl verta susirasti architektą. Tiesa, svarbu žinoti, jog geras architektas statybų procese yra labai naudingas – jis ne tik parengs namo projektą, tačiau naudodamasis savo patirtimi bei žiniomis padės išvengti daugelio klaidų, statybų procese iškylančių niuansų bei atrasti racionalius sprendimus. O kalbant apie namo projektą paprastai klientai sprendžia dilemą – kokį variantą rinktis: individualų ar jau parengtą projektą. Pateikiame kertines gaires, išryškiname kiekvieno sprendimo privalumus ir trūkumus, kad pasirinkimas Jums būtų lengvesnis.

Paruošto namo projektas: privalumai ir trūkumai

·         Patraukli kaina yra vienas iš esminių kartotinio namo projekto privalumų. Palyginti su individualiu planu, šis variantas gali padėti sutaupyti net kelis kartus. Galime palyginti: individualaus plano sudarymas startuoja nuo 3 500 eurų, o kartotinis projektas kainuos apie porą tūkstančių eurų (+ PVM).

·         Operatyvumas – jis itin svarbus statybų kontekste. Pasirinkę kartotinį namo projektą Jūs jį galite gauti vos per 5 darbo dienas, kai individualus namo plano rengimas dažnai trunka 30 darbo dienų ar dar ilgiau.

·         Rinkdamiesi iš jau parengtų projektų Jūs turėsite itin didelę skirtingų variantų įvairovę.

·         Tai labai geras dalykas tiems, kurie nežino, kokio namo nori, kokias medžiagas rinktis ir neturi savo vizijos.

·         Kalbėdami apie kartotinių namų projektų trūkumus, galime paminėti tai, jog šiuo atveju renkamasi iš to, kas yra, o ne to, kaip tiksliai įsivaizduojama. Tačiau, kita vertus, pasirinkimas itin platus, tad tai net dažnai netampa trūkumu.

·         Nors kartotiniai planai traktuojami kaip universalūs namų projektai, visgi juos projektuojant neatsižvelgiama į konkretaus sklypo padėtį ar kitus niuansus, susijusius su sklypu, todėl ne visi patinkantys namai gali tikti Jūsų sklypui.

Individualus namo projektas: privalumai ir trūkumai

·         Pasirinkus individualaus namo projekto sudarymą itin glaudžiai bendradarbiaujama su architektu ir namo planas kuriamas atsižvelgiant į kiekvieną pageidaujamą smulkmeną.

·         Tai puiki proga sukurti unikalius, išskirtinių sprendimų nestokojančius namus, tiksliai atitinkančius svajonę. Tiesa, būsite tikri, kad toks projektas yra vienetinis.

·         Individualus namo projektas kuriamas atsižvelgiant ne tik į užsakovo norus, bet ir į konkretaus sklypo, kuriame namas stovės, ypatumus: padėtį, reljefą ir kt.

·         Prie tokio projekto trūkumų pirmiausia galime paminėti kainą, nes būtent tai neretai yra priežastis, kodėl šio varianto atsisakoma. Individualus namo projektas gali kainuoti net kelis kartus daugiau nei kartotinis.

·         Neretai trūkumu tampa ir kur kas ilgesnis projekto parengimo terminas. Įprastai individualiam projektui paruošti reikia 30 darbo dienų, tačiau konkretus terminas priklauso nuo įvairių aplinkybių, pavyzdžiui, kliento sprendimų priėmimo spartos, reikalingų korekcijų skaičiaus ir pan.

Kuris variantas patrauklesnis?

Namų planavimas neretai reikalauja alternatyvų vertinimo ir sprendimų priėmimo vieno ar kito pasirinkimo naudai. Ne išimtis ir namo projektas. Kurį rinktis: kartotinį ar individualų, priklauso tik nuo Jūsų poreikių ir galimybių. Visgi jei prioritetas yra unikalumas, tuomet individualus planas bus geriausias sprendimas, nes antro tokio namo nebus. Tačiau jei prioritetai yra operatyvumas ir patrauklesnė kaina, tuomet nedvejodami atsiverskite kartotinių namų projektų katalogus.

Nepriklausomai nuo to, kurį variantą pasirinksite, labai svarbu turėti profesionalų architektą. Pastarasis, remdamasi savo žiniomis bei patirtimi, padės priimti teisingus sprendimus ir išvengti daugelio nesklandumų. O tai itin aktualu, nes namų projektavimo klaidos tikrai dažnos, o jų taisymo kaina nemenka.