Namo statybos eiga – nuo ko pradėti?

Dar prieš apsisprendžiant statytis namą, reikėtų kiek plačiau pasidomėti apie patį statybos procesą ir žinoti namo statybos etapus. Namo statybos eiliškumas labai svarbus ir planuojant finansus – jei neturite visos reikiamos sumos, galite investicijas planuoti etapais papildomai taupant ar imant paskolą.

Namo statybos etapų nuo dokumentų iki įsikraustymo gyventi yra tikrai nemažai. Mes išskiriame devynis esminius etapus, tokius kaip sklypo pirkimas, projektas, statybos leidimas, nulinis ciklas, atvira „dėžė“, sandarinimas, inžineriniai tinklai, vidaus apdaila ir interjeras. Tad kiekvieną jų ir aptarkime.

Namo statybos etapai prasideda nuo dokumentų

Du svarbūs etapai, kuriais pradedame namo statybas, yra sklypo įsigijimas ir jo dokumentų susitvarkymas bei projektas. Svetainėje enamai.lt galite rasti daugybę kartotinių projektų arba užsisakyti individualų projektą. Tipinis kartotinis projektas jums nekainuos brangiai, tačiau kartu gausite ir sąmatą, darbų planus bei architektūrinius sprendimus. Individualus sprendimas jums kainuos šiek tiek brangiau, tačiau ir jo kaina svetainėje enamai.lt nėra aukšta – nuo 3500 eurų. Radusiems beveik jūsų poreikius tenkinantį projektą, galima rasti dar geresnę išeitį – koreguoti esamą projektą, tad čia dar pavyks sutaupyti labiau, nei perkant individualų projektą.

Po projekto paruošimo eilė ateina dar vienam dokumentui – statybos leidimui. Juos taip pat galėsime jums išimti visoje Lietuvoje. Paslaugos kaina – nuo 1100 eurų.

Taigi jau praėjome tris namo statybos etapus – sklypo įsigijimą, projektą bei statybos leidimą. Dabar gali prasidėti statybos darbai.

Nulinis ciklas ir namo „dėžė“

Kai namų projektavimo eiga iš dokumentų persikelia į darbų etapą, pirmiausia, kas jūsų laukia, yra nulinis ciklas. Tai reiškia, kad turėsite pradėti nuo žemės darbų ir pasiruošimo pamatų liejimui. Kai jau žemė yra atkasta, padaryta forma pamatui, jis išlietas, teks pamatus atkasti, apšiltinti ir užkasti.

Toliau seka atvira namo „dėžė“. Pradeda kilti namo sienos, atsiranda sąramos, perdanga, stogo konstrukcija ir šis etapas užbaigiamas stogo dengimu.

Praeiti penki mūsų išskiriami ciklai. Kompaktiškas, 100 ar 120 kvadratinių metrų namas tokiame namo statybos etape galėtų būti atsiėjęs apie 60-70 tūkstančių eurų. Tačiau liko dar tikrai nemažai darbo.

Sandarinimas ir inžineriniai tinklai

Kai jau turime vadinamą „dėžę“, negalime jos palikti neužsandarintos. Taigi sekantis namo statybos etapas – sandarinimas. Pirmiausia reikės sumontuoti pasirinktus langus ir duris. Tuomet lauks grindų liejimas, perdangos šiltinimas, namo pertvaros, kurios suformuos atskiras namo erdves. Šis etapas yra gana svarbus šiuolaikinėje statyboje, siekiant a++ klasės namo, todėl sandarinimo darbus reikia atlikti itin kokybiškai. Statybos ir sandarinimo darbai yra labai svarbūs namo naudingumo sertifikatui gauti.

Šiame etape paprastai atliekama ir išorės apdaila ar bent jau jos dalis. Dekoratyviąją dalį galima kiek atidėti ir užbaigti net jau gyvenant namuose.

Po šiltinimo ir sandarinimo turime susirūpinti inžineriniais tinklais – vandentiekiu, kanalizacija, elektra, jei reikia ir dujomis. Šie etapai pareikalaus laiko ir finansų, nes santechnikų bei elektrikų paslaugos tikrai nėra pigios. Jei gyvenate užmiestyje, kur yra ne visi inžineriniai tinklai, tam prireiks dar daugiau laiko, dokumentų arba, pavyzdžiui, paprastesnių išeičių, tokių kaip nuotėkų valymo įrenginiai.

Atlikus darbus iki šių etapų pabaigos, jau matome ryškų svajonių namo vaizdą. Iki šiol ekonomiškai statant namą gali būti išleista iki 100 tūkstančių eurų. Belieka įsirengti vidų, tai yra, atlikti vidaus apdailą, įsirengti šildymo sistemą ir pasirūpinti interjeru.

Baigiamasis namo statybos etapas – apdaila ir interjeras

Maloni, tačiau ganėtinai brangi statybų dalis yra vidaus apdailos etapas. Jis kiek persipynęs ir su inžineriniais tinklais, nes dar likusi neįrengta katilinė, santechnikos darbų taip pat reikės namo įrengimo etape.

Šiame etape tinkuojamos sienos, ruošiamos lubos. Jei renkatės įtempiamas lubas, darbų bus šiek tiek mažiau, lygiai taip pat, jei renkatės dekoratyvinį tinką ar iškilius sienų dekoro elementus, o ne dažymą ar tapetavimą – sienų paruošimui turėsite skirti mažiau dėmesio.

Jei renkatės ne įtempiamas lubas, o įdomesnes konstrukcijas, vietomis nuleistas lubas, įleidžiamus šviestuvus, jūsų laukia dar ir gipso kartono sukimas, siūlių glaistymas.

Name populiaru įsirengti židinį, tad jei apsisprendėte jį turėti, montavimo ir apdailos darbai taip pat bus atliekami vidaus apdailos etape.

Šiame namo statybos etape jums gali prireikti dar vieno specialisto, interjero dizainerio paslaugų. Jis geriausiai patars dėl įvairių interjero detalių, spalvų, baldų bei kitų akcentų, kurie džiugins jus ilgus metus.

Interjero etapas gali būti ganėtinai ilgas. Jei buitinę techniką įsigysite ir sumontuosite greitai, tai, pavyzdžiui, nestandartinių baldų gali tekti laukti kone metus. Šiuo metu baldų gamintojai itin apkrauti darbu, o žaliavos ne visada atkeliauja greitai, todėl reikėtų baldus užsisakyti dar tuomet, kai statote namo pertvaras, sienas ir jau galite įsivaizduoti, kur stovės jūsų baldai bei kokie galėtų būti jų išmatavimai.

Sumontavus baldus ir buitinę techniką jūsų namas bus pilnai baigtas ir galėsite įsikurti. Žinoma, etapų dar tikrai liks – prieš akis laukia visi eksterjero darbai. Tačiau paprastai šie darbai paliekami vėlesniems etapams, kai jau įsikuriate savo svajonių namuose.