Kaip sužinoti, ar namo dydis yra optimalus?

Namo statybos šiais laikais yra nemaža investicija: tiek piniginių išteklių, tiek ir laiko. Būsto išlaikymas taip pat kainuoja, ypač šaltuoju metų laiku, tad tikslinga racionaliai įvertinti, kokio dydžio namas bus geriausias pasirinkimas Jums.

Kuo skiriasi gyvenamųjų namų projektai?

Kiekvienas namo projektas skiriasi tam tikrais aspektais. Kai kurie iš jų yra akivaizdūs, kiti – mažiau pastebimi. Vieni ryškiausių skirtumų yra namo išorė, t. y. dydis, forma bei eksterjero apdailos medžiagos. Šiandieninė statybų rinka tokia turtinga, kad namų variacijų įvairovė tikrai maloniai stebina, o kai kuriuos besirenkančius net ir glumina.

Namai skiriasi bendru ir gyvenamuoju plotu, patalpų skaičiumi ir jų dydžiais, pačiu išplanavimu, san. mazgų skaičiumi, namo aukštų skaičiumi, langų skaičiumi ir jų dydžiais ir t.t. Taip pat yra namų be garažo ar su garažu, su terasa, balkonu, su katiline ir kitomis pagalbinėmis patalpomis. Ir tai dar ne viskas, kadangi namų projektų skirtumus lemia ir pamatų tipas bei jiems pasirinktos medžiagos, sienoms pasirinktos medžiagos, išorės apdaila, perdangos tipas, stogui pasirinkta danga ir kt.

Toks gausus galimų skirtumų sąrašas pagrindžia, jog namų projektų įvairovė išties yra didelė, tad net išrankiausieji atranda jų svajones atitinkantį variantą.

Namo plano pasirinkimas 

Šis pasirinkimo procesas turėtų prasidėti nuo sprendimo, ar užsakysite individualų namo projektą, ar rinksitės iš kartotinių.

Individualus projektas leis įgyvendinti visus Jūsų sumanymus, realizuoti net itin įmantrius sprendimus. Tokio antro būsto nebus. Tačiau šiame kontekste ne vien privalumai, mat tokio projekto parengimas kainuos gerokai daugiau, o ir laiko požiūriu reikės daugiau kantrybės – individualaus namo projekto proceso eiga (Kiek laiko užtrunka namo projektavimo procesas?) paprastai trunka apie 30 darbo dienų ar ilgiau.

Kartotinis namo projektas yra jau parengtas projektas, sudarytas remiantis daugumos nuomone. Tai bus paprastesnis variantas, tikėtina, be įmantrių idėjų realizavimo. Tačiau kartotinis projektas kainuos kur kas pigiau, o jį užsakyti galite vos per 5 darbo dienas. Toks variantas labai tiks ir tiems, kurie nežino, kokio namo nori, – žvalgydamiesi po katalogus neretas atranda tai, kas sužavi.

Kaip nuspręsti, kokio dydžio namo reikia?

Svarstydami, kokio dydžio namas bus tinkamiausias, atsižvelkite į šeimos narių skaičių (dabar ir ateityje, pavyzdžiui, jei neturite vaikų, tačiau planuojate jų turėti), savo gyvenimo būdą, laisvalaikio namuose poreikius, sklypo dydį ir kt.

Pasakyti tiksliai, kokio dydžio namas būtų optimalus skirtingoms šeimoms, sudėtinga, kadangi šeima šeimai nelygi – vieni turi daugiau poreikių, kiti mažiau, vieni gali išlaikyti didesnį būstą, kiti ne, vieni mėgsta dideles erdves, o kitiems jauku kompaktiškame būste. Tad geriausia yra vertinti tai, kokio dydžio konkrečios patalpos yra geriausios Jums. Pavyzdžiui, svetainei galima skirti maždaug nuo 15 iki 40 m2 – įvertinkite, kiek daug laiko šioje patalpoje praleidžiate, kiek baldų planuojate statyti, ar reikia daug laisvos erdvės ir pan. Kompaktiškai virtuvei užteks ir 6 m2, o erdvesnei galima skirti visus 15 m2. Optimalus tualetui skirtos patalpos dydis varijuoja nuo 2 iki 4 m2. Holui taip pat galima skirti nuo 6 iki net 15 m2. Miegamajame bus lova, gali reikėti vietos vaiko lovytei, gali įsikurti drabužių spinta, komoda, kosmetinis staliukas, supamas krėslas ar fotelis. Tad miegamojo erdvei taip pat galima skirti maždaug nuo 12 iki 30 m2. Vonios kambariui gali užtekti ir 6–8 m2, tačiau jei turite galimybes ir norite čia sukurti jaukią, stilingą poilsio oazę, vonios erdvei skirkite net iki 15 m2. Vaikų kambariams optimalu rinktis 12–20 m2 dydžio patalpas. Tad paskaičiuokite, kokius plotus galite / norite skirti kiekvienai patalpai namuose, kad ji atitiktų Jūsų gyvenimo būdą, ir bus nesunku sužinoti, kokio dydžio namas būtų optimalus sprendimas Jums.