Kaip išsirinkti statybininką

 

Pirmasis žingsnis suderinus projektą yra rasti statybininką

Kaip ir ieškodami visų kitų profesionalų, su kuriais jūs siekiate užmegzti pasitikėjimo santykius, geriausi pasiūlymai dažnai ateina iš draugų, kurie jau pasistatė namą. Paprašykite jų rekomendacijų, bei kad nurodytų vardus tų statybininkų, kuriuos jie atmetė, kartu pateikdami to priežastis. Sudarykite potencialių statytojų sąrašą, planuokite vizitus pagal sąrašą ir iš kiekvieno gaukite apytikslę sąmatą. Turėkite savo namo projektą su savimi. Susitikimų metu svarbu suprasti kaip jums sekasi bendrauti su statybininku. Ar asmuo reaguoja į klausimus ar pateikia informaciją be klausimų? Atminkite, kad jūsų statybininkas visą statybų laikotarpį bus Jūsų geriausias draugas. Jei jums kyla nerimas nuo bendravimo pradžios, yra tikimybė, kad jūs taip pat turėsite problemų, kai bus svarstomi esminiai klausimai. 

Pasirinkite ne daugiau penkių statybininkų ir paprašykite kiekvieno pateikti galutinį pasiūlymą. Kad jie tai padarytų, jiems reikės konkrečių produktų sąrašo, kurie bus reikalingi statybose (nuo čiaupų iki stalviršių). Įsitikinkite, kad kiekvienas statybininkas dirba pagal tuos pačius brėžinius ir su tuo pačiu apdailos medžiagų sąrašu, nes kitu atveju labai skirsis pasiūlymų kainos. Kai pasiūlymai bus paruošti, nesielkite skubotai - neatmeskite brangiausio pasiūlymo ir nepriimkite pigiausio. Kai kurie statybininkai sudaro žemų kainų pradinį pasiūlymą, o paskui yra priversti apkarpyti statybų išlaidas, jūsų namo kokybės sąskaita, kad atitiktų biudžetą. 

Lygiai taip kaip svarbūs statybininkų pasiūlymai, svarbi ir jų reputacija. Pabendraukite su buvusiais klientais ir sužinokite daugiau apie jų patirtį su tuo pačiu statybininku. Pasistenkite aplankyti šiek tiek seniau statytą namą, kad pamatytumėte, kaip jis laikosi. Naudodamiesi visa informacija, pasirinkite tą statybininką, kuris geriausiai atitinka jūsų kriterijus. 

Daug žmonių, nusprendę statytis namą, į tai žiūri su nerimu. Išsirinkti patikimą rangovą (statybininką ar statybos bendrovę) ganėtinai sudėtinga – tai gali būti vienas svarbiausių sprendimų svajonių namo link. 

Pasirinkti anksti ir išmintingai

Kodėl susirasti rangovą reikėtų kuo anksčiau? Kaip specialistai sako, visas procesas nuo pat pradžių turi būti nuoseklus ir apgalvotas. Daugeliui norinčių statyti namą reikia profesionalios pagalbos tam, kad būtų išvengta klaidų pasirenkant sklypą, namo architektūrą, jo konstrukcijas, apdailą ir t.t.

Patartina susisiekti su mažiausiai keliomis bendrovėmis ar statybininkais, kad jie pateiktų savo pasiūlymus. Tai turi atlikti nemokamai. Geriausia, kad būtų pateiktos detalios sąmatos, kur matytųsi visi darbai, medžiagos, mechanizmai. Taip bus lengviau palyginti pasiūlymus tarpusavyje. Bet kuriuo atveju, tai pravers ir vėliau kaip „statybų sąlygos“ rangovui, jau vykdant darbus. 

Štai keletas kriterijų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

1. Reputacija.
Ieškokite tokio statybininko, kuriam netrūksta klientų. Jei yra galimybė, verta šia tema pakalbinti paskutinius buvusius jo klientus.

2. Patirtis tokioje statybų srityje.
Pasirinkite specialistą, kuris turi daug patirties projektuojant, konstruojant ir statant tokius namus, kurie atitinką Jūsų biudžetą ir norimą tipą.

3. Statybininko asmenybė.
Namo statyba – tai didelė asmeninė ir emocinė patirtis, todėl derėtų pasirinkti tokį statybininką, su kuriuo malonu bendrauti ir dirbti.

4. Garantija.
Statybininkas būtinai turi suteikti rašytinę atliktų darbų garantiją, medžiagų sertifikatus.

5. Finansinis stabilumas.
Įsitikinkite, kad Jūsų pasirenkami statybininkai yra perspektyvūs, sėkmingai dirbantys ir finansiškai stabilūs. Sėkmė statybų rinkoje yra kokybiškų darbų už priimtiną kainą rodiklis. Įmonė, kuri dirba sėkmingai, nepasitrauks iš rinkos ir per Jūsų namo garantinį laikotarpį. Be to, tokios įmonės turi „geriausią priėjimą“ prie tiekėjų ir patikimų subrangovų, kurie gali kokybiškai atlikti įvairiausius statybų darbus.

Sutartis su rangovu

Pasirinkus rangovą, sudarant sutartį, labai naudinga sudaryti visų darbų sąmatą, kaip neatsikiriamą sutarties dalį. Sąmatos gali būti sudaromos ir atskiriems darbams: pamatams, sienoms ir t.t. Kadangi dažniausiai užsakovas nėra statybų specialistas, tai sutartyje būtina numatyti, kad rangovas privalo atlikti darbus pagal normatyvinius statybos dokumentus ir įstatymus ir prisiimti atsakomybę už įstatymų nesilaikymą. Tai garantuos ne tik rangovo atsakomybę, bet ir pačių būsimų gyventojų komfortą bei saugumą ateityje.

Taip pat sutartyje verta numatyti, kad statybų darbai būtų priimami etapais. Tai užtikrina darbų kokybę, o anksčiau pastebėti trūkumai lengviau ištaisomi. Darbų priėmimui turi būti galima pasisamdyti kitą šalį – specialistą. 

Kaip bebūtų, kaina nėra tiesioginis kokybės matas. Greičiau, gera kokybė yra komplektas gero projekto, tinkamų produktų ir medžiagų, kurios panaudotos su patirtimi ir meistriškumu. Pats brangiausias langas neatrodys geriau ir neatliks savo funkcijos geriau, nei šiek tiek pigesnis. Tačiau neteisingas montavimas gali stipriai pakenkti bet kokio lango savybėms. Kitaip tariant, didelė produkto kaina neatpirks prasto jo panaudojimo.