Kaip prižiūrėti plyteles?

PPP, arba Plyteles Prižiūrėti Paprasta

 

Virginija VERVEČKAITĖ

Plytelių priežiūra, kalkių nuo jų šalinimas daugeliui namų šeimininkių – tikras galvos skausmas, tačiau, naudojant tinkamas valymo priemones, jos nuolat gali spindėti kaip naujos.

Dažnas, rinkdamasis plyteles, pirmiausia žiūri, ar jos praktiškos. O ši savybė priklauso nuo jų paviršiaus. Gaila, bet dar neišrastos plytelės, ant kurių nesėstų kalkės, kiti nešvarumai, tačiau galima rinktis tokias, ant kurių šių dalykų nesimatytų. 


Priežiūra eksploatuojant

Siekiant išsaugoti keraminių plytelių technines ir estetines savybes, jas, kaip ir daugelį kitų paviršių, laikantis tam tikrų taisyklių bei rekomendacijų, reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti. 

Pirma: iš daugybės parduodamų valymo priemonių geriausia rinktis tokias, kurias rekomenduoja plytelių gamintojai. Antra: apskritai tiek keramines, tiek akmens masės plyteles prižiūrėti nesudėtinga, nes jos nesugeria drėgmės, purvo, yra lengvai valomos. Tik reikėtų laikytis kelių patarimų: nuplauti plyteles po statybos darbųir periodiškai valyti.

 

 

Optinė apgaulė

Kuo margesnės plytelės, tuo mažiau matomos kalkių apnašos, o ant tamsių plytelių jos išryškėja, tad patalpose, kuriose intensyviai naudojamas vanduo, rekomenduojama klijuoti šviesias plyteles. 

Blizgaus paviršiaus plytelės labiau atspindi šviesą ir patalpai suteikia šviesios erdvės įspūdį. Matinėmis plytelėmis išklijuota plokštuma tolygiai atspindės šviesą visomis kryptimis. Šviesios vienodų atspalvių plytelės, ypač jeigu jų paviršius poliruotas, yra labai jautrios tam tikros kilmės dėmėms, todėl joms reikia skirti daugiau dėmesio. Nežymiai margi žemės tonai yra ne tokie teplūs.

 

 

Po apdailos darbų nedelskite

Kalbinti specialistai, pasakodami apie plytelių priežiūrą, pirmiausia pabrėžė būtinybę išvalyti plyteles po apdailos darbų. Nuo jų paviršiaus reikia pašalinti plytelių klijų, glaisto likučius. Čia pravers rūgštinis valiklis, kuris turi būti naudojamas tiksliai pagal gamintojo instrukcijas. 

„Geriausia prieš plovimą ant nedidelio plotelio atlikti bandymą. Rinkoje yra didelė rūgštinių valiklių pasiūla, tačiau ne visi valikliai yra vienodai veiksmingi. Pavyzdžiui, italų gamintojas „Fila“ siūlo ypač stiprius ir veiksmingus valiklius, kurie, nors ir būdami labai koncentruoti, neturi nemalonaus, aitraus kvapo, yra nekenksmingi aplinkai, taip pat asmeniui, kuris plauna paviršių“, – patarė UAB „Mproducts“ projektų vadovas Darius Kasaitis.

 

Nešvarumai neįsigers, jei...

...iškloję ir nuplovę plyteles, jas impregnuosite. Impregnantas – tai speciali priemonė, įsigerianti į plyteles, sureaguojanti su jos struktūra ir sudaranti apsauginį sluoksnį, kuris atstumia vandenį, įvairiausius nešvarumus, tačiau leidžia paviršiams kvėpuoti. Impregnuotos plytelės, net ir intensyviai eksploatuojamos, išlieka švarios. Jų paviršius nepatamsėja, o nešvarumai neįsigeria ir yra lengvai pašalinami per kasdienį valymą.

Plytelės gali būti impregnuojamos bespalviu arba sodrumą paviršiui suteikiančiu impregnantu.

Norint sutaupyti, galima rinktis impregnantą, skirtą tik plytelių siūlių cementiniam glaistui. Ši priemonė gerai įsiskverbia į siūlių glaisto struktūrą, sudaro patvarų apsauginį sluoksnį, siūlės kaip naujos išlieka ilgą laiką, nepakinta ir jų spalva.

 

Kasdien – saikingai ir protingai

Kasdieninei plytelių priežiūrai tinka daugelis valymo priemonių. Reikėtų tik atkreipti dėmesį, kad tokių valiklių pH (tirpalo rūgštingumas) būtų kuo artimesnis 7, t. y. kuo neutralesnis. Toks valiklis nekenks plytelėms ir jų siūlių glaistui. 

Nešvarias plyteles pakanka nuvalyti drėgna kempine ir nušluostyti sausu skudurėliu. Nerekomenduojama persistengti naudojant šveitiklius, šveičiamąsias priemones, metalinius šepečius.

 

Jas galima ir vaškuoti!

Yra sukurtas specialus vaškas ne tik medinėms grindims, bet ir plytelėmis klotai dangai. Plytelių paviršių jis apsaugo nuo mechaninių įbrėžimų. Vaškuoti grindis, t. y. poliruoti jas specialiu skystu vašku, rekomenduojama periodiškai; kokiu dažnumu tai daryti, priklauso nuo judėjimo intensyvumo. Beje, vaškas gali būti matinis, blizgus, labai blizgus ir net saugantis nuo slydimo! 

 

 

Antibakterinės ir priemonės glaistui

Labai užterštus paviršius geriausiai nuvalo šarminiai valikliai. Jie pašalina buitinius, riebalinės kilmės, tepalo, suodžių nešvarumus, batų paliktus rėžius.

Galima įsigyti ir specialių priemonių, skirtų akmeninių ir keraminių plytelių glaistui išvalyti bei atnaujinti. Tai – antibakterinė priemonė, visiškai panaikinanti bakterijas, pelėsį ar dumblius, suteikianti ilgalaikę apsaugą nuo pakartotinio paviršiaus užteršimo. Tokie specialūs valikliai ne tik šalina biologinės kilmės taršą, bet ir nuvalo nešvarumus nuo įvairiausių paviršių, puikiai įveikia ir kalkių nuosėdas. Ši priemonė nepakeičiama vonios plytelių priežiūrai.