Renkamės stogo dangą


BITUMINIŲ ČERPIŲ STOGO DANGOS PRIVALUMAI

Ypatingos techninės charakteristikos. Bituminės čerpės pasižymi ypatingu atsparumu UV spindulių poveikiui ir vėjui. Čerpės prie pagrindo ne tik kalamos, bet ir turi specialiai paruoštus lipniuosius paviršius ar juostas, dėl kurių sulimpa tarpusavyje, todėl stogas visiškai hermetiškas ir atsparus net stipriam vėjui. Tai minkšta, slopinanti kritulių sukeliamą triukšmą stogo danga – nebarška, nekaupia statinės elektros energijos. Be to, ši bituminių čerpių danga atspari ugniai – net ir patekus ant dangos žiežirboms, ji nedega. Tai lengva danga, nesudaranti papildomų apkrovų namui.



   

• Tinkama danga sudėtingos konfigūracijos stogams, pavyzdžiui, kupolams, taip pat mažiems statiniams: pavėsinėms, malkinėms, sandėliukams, garažams ir kt.
• Platus spalvų ir formų pasirinkimas. Gali būti daugiau nei 50 spalvų ir atspalvių bei įvairių formų variantų.
• Ilgaamžiškumas – dvisluoksnėms laminuotoms čerpėms suteikiama net 50 metų garantija! 
• Patogumas montuoti – čerpių pakuotę gali pernešti vienas žmogus, be to, nesunku darbus atlikti pačiam – tereikia laikytis gamintojo parengtos klojimo instrukcijos. Stogo dengimo metu lieka mažai likučių (atraižų).
• Lengvas atnaujinimas. Naują čerpių sluoksnį galima kloti tiesiai ant senojo, todėl stogo atnaujinimo išlaidos sumažėja iki minimumo.
• Nekelia problemų pavasarį – sniegas tirpsta pamažu, nečiuožia nuo stogo.

 

PLIENINĖS STOGO DANGOS PRIVALUMŲ:

 

• Lengva, tačiau kartu – tvirta ir sandari danga.
• Lengvai apdorojama, sparčiai klojama – darbai vyks greičiau ir kainuos pigiau, nes ją lengva tvirtinti, o montavimas nereikalauja ypatingų stogdengių įgūdžių ar įrankių.
• Nereikalinga itin tvirta medinė gegnių – grebėstų konstrukcija, nereikalingas ištisinis plokščių pagrindas (specialus vientisas paklotas), todėl medinė konstrukcija kainuoja nedaug.
• Ilgai išlaiko nepakitusią, ryškią spalvą.
• Nereikalauja specialios priežiūros metams bėgant, nekerpėja, nesamanoja.
• Netrūkinėja esant didžiausiems šalčiams, netrupa.
• Žiemos metu nereikia lipti ant stogo nukasinėti sniego, nes jis neužsilaiko ilgai, be to, nuo sniego svorio neišlinksta medžio konstrukcija.
• Didelis spalvų ir profilio raštų pasirinkimas, kuris priklauso nuo stogo nuolydžio: jei jis didesnis nei 14 laipsnių, galima laisvai rinktis bet kokio profilio rašto plieninę dangą, jei nuolydis 11–14 laipsnių, galima rinktis trapecinius profiliuotus lakštus, o jei stogo nuolydis minimalus – 7 laipsnių, tai tiks tik itin sandarūs, falciniai ar valcuojami profiliai.
• Minimalus stogo nuolydis – 7 laipsnių, maksimalus – neribojamas, gali būti ir 90 laipsnių, todėl trapeciniai ar falciniai profiliai gali būti naudojami ir kaip sienų danga, juo labiau, kad falcinių lakštų tvirtinimo sraigtai pagaminti iš nerūdijančio plieno ir paslėpti po danga, iš išorės nematomi. Taigi mažiau galimybių, kad ant stogo užsilaikys lapai, spygliai ar kiti nešvarumai.
• Gamintojo suteikiama garantija: pvz.: poliesteriu dengtoms stogo dangoms gali būti suteikiama 10 metų estetinių bei 30 metų techninių savybių garantija, o kai kurių gamintojų produktams – net 20 metų estetinių ir 50 metų techninių savybių garantija.
• Stogo dangą galima susimontuoti ir patiems, pasirinkus specialią nedidelių lakštų dangą. 
• Nekenkianti aplinkai medžiaga – plienas lengvai perdirbamas ir kartotinai panaudojamas. 

Geriausias stogo sandarumas, ilgaamžiškumas ir estetinė išvaizda gaunama, kai stogui pasirenkamos vieno gamintojo dalys - danga, kokybiški tvirtinimo sraigtai, lietaus nuvedimo sistema, stogo saugos elementai.

 

KERAMINIŲ IR BETONINIŲ ČERPIŲ PRIVALUMAI:

Ilgaamžė patirtis parodė, kad Lietuvos klimatui keraminės arba betoninės čerpės itin tinka: pamario ir pajūrio krašte čerpiniai stogai skaičiuoja šimtmečius, o Aukštaitijoje daug betoninių čerpių stogų išlikę nuo tarpukario ir vis dar yra patikimi bei sandarūs. 

• Ilgaamžiškumas – keraminių čerpių ilgaamžiškumo įrodinėti niekam nebereikia, tai įrodo ir daugelio Europos šalių čerpinių stogų tradicijos. Lietuvoje šias tradicijas buvo bandoma sunaikinti sovietmečiu, bet dabar vis daugiau žmonių renkasi čerpinį stogą ne tik naujai statybai, bet ir renovacijai.
• Svoris – stogo dangos svoris užtikrina jos atsparumą kritinėms oro sąlygoms, tokioms kaip vėtros, audros, kruša. Be to, kuo masyvesnė stogo danga, tuo stogas tylesnis ir mažiau perkaista vasaros metu.
• Spalvinis stabilumas ir vientisumas – keraminių čerpių spalva padengiama prieš čerpių degimą. Po išdegimo spalva tampa čerpės paviršiaus dalimi, todėl ji nesilupa ir neblunka. Kokybiškų betoninių čerpių spalva laikui bėgant kinta minimaliai ir tolygiai, todėl tas pokytis nepastebimas.
• Sandarumas – kiek žmogus norėtų turėti skylių savo stoge? Čerpės tvirtinamos specialiais laikikliais, o ne varžtais, kaip skardos ar šiferio lakštai, todėl stogas neturi skylių. Bet kokiam stogui svarbu ir jo priedai, taigi sandarumui užtikrinti reikia pasirinkti ir tinkamas sandarinimo medžiagas, o geriausia naudoti gamintojo rekomenduojamus sprendimus. 
• Ekologiškumas – čerpės gaminamos iš natūralių medžiagų, naudojamų jau šimtmečius. Nenaudojami jokie cheminiai rišikliai.

Stogo konstrukcija ir nuolydis. Čerpinę stogo dangą rekomenduojama kloti ant stogų, kurių nuolydis yra didesnis nei 14 laipsnių, tačiau, įrengus visiškai vandeniui atsparų paklotą, čerpės montuojamos ir ant stogų, turinčių mažesnius nuolydžius. Stogo konstrukcija turi atlaikyti sniego ir vėjo apkrovas, savo svorį ir tik tada dangą. Dangos įtaka konstrukcijai yra minimali, o sniego apkrovos – pati didžiausia. Įprastai čerpiniams banguotų lakštų ar skardos stogams stogo konstrukcija daroma vienoda.

Čerpės – klasikinė stogų danga. Tačiau technologinės naujovės jas dar pagerina. Nauja čerpių danga, atspindinti infraraudonuosius spindulius, dar labiau sumažina stogo perkaitimą, todėl vasaros metu gyvenamojoje palėpėje temperatūra gali būti net 2 °C žemesnė nei kitų stogo dangų atveju. 

Kaina ir kokybė. Dažnai renkantis stogo dangą vadovaujamasi vien kaina, neatsižvelgiant į kokybę ir racionalumą. Kai kurias dangas žmonės renkasi iš įpročio, likusio nuo sovietmečio, o kitas rekomenduoja stogdengiai, nes jos montuojamos greičiau ir lengviau, neatsižvelgiant į tai, jog galutiniam vartotojui tai ne visada naudinga. Dangų kainos labai svyruoja – tai priklauso nuo gamybos žaliavos ir kokybės. Ko gero, racionaliausias ir ekonomiškiausias sprendimas, atsižvelgiant į kainą, savybes ir tarnavimo laikotarpį – betoninės čerpės.

 

NENDRINIO STOGO PRIVALUMAI:

• Ekologiškas. Nendrių danga yra viena ekologiškiausių. Organinės kilmės nendrinis stogas ilgam sukuria šiltą, prisotintą anglies ir gyvybės atmosferą namuose. Nendres augina gamta, žmogus jos augimui jokios įtakos nedaro: jis tik jas nupjauna, išvalo, išdžiovina ir paruošia dengimui.
• Ilgaamžiškumas. Nendrės atsparios neigiamam atmosferos poveikiui – drėgmei, saulės spinduliams ir UV poveikiui. Nendrinis stogas išlieka daugiau nei 50 metų. Jeigu stogą nendrėmis dengė profesionalūs specialistai, tai ilgaamžiškumu nenusileidžia tradicinėms stogo dangoms, o daugelį net lenkia.
• Termoizoliacinės savybės. Nendrė yra porėtos struktūros augalas, kurio stiebelyje yra pertvaros, išsidėsčiusios per visą stiebelio ilgį, maždaug 30 cm atstumu viena nuo kitos (30 cm nendrių sluoksnio šiluminis laidumas 0,20 W/mK). Tokia nendrės sandara neleidžia garsui ir šilumai lengvai plisti; panašių savybių praktiškai neturi nė viena įprastinė stogo danga. Tinkamai išklotos nendrinės stogo dangos terminis laidumas prilygsta 10 cm stiklo vatos terminiam laidumui. Tik pastarąjį dešimtmetį į pastatų statybos taisykles buvo įrašytas šis stogo dangos izoliacijos reikalavimas, o nendrinė danga šią savybę turėjo ištisus šimtmečius. Po nendriniu stogu bus šilta žiemą ir vėsu vasaros metu!
• Tylus, garsą izoliuojantis stogas. Nendrinis stogas nebarška, todėl palėpėje nesigirdės nei stipraus lietaus, nei krušos ar kitų gamtos reiškinių sukeliamo erzinančio triukšmo.
• Atsparus drėgmei. Nendrės turi vaško komponentų, be to, jos yra vandens augalas, todėl atsparesnės drėgmei nei kitos šiaudų rūšys.
• Pritaikymas architektūroje. Nendrinį stogą gana lengva adaptuoti net ir sunkiausios plastinės konstrukcijos sprendimams. Ši danga tinka dengiant sudėtingos formos ar nestandartinės konstrukcijos stogą. Ji idealiai tinka tiek gyvenamiesiems namams, tiek vasarnamiams ar pirtims, tiek mažosios architektūros statiniams, pavėsinėms, klėtims – bet kuriam kaimo, miesto ar priemiesčio pastatui, turinčiam nuožulnią stogo konstrukciją.
• Dangos storis. Unikali stogo danga, turinti tokią sandarą, nuožulnumą, bangavimą ir išskirtinumą. Visos kitos stogo dengimo sistemos įprastai yra ne storesnės kaip 3 cm., o dažniausiai – vos 0,5 cm. Nendriniai stogai yra vieninteliai, kurių dangos storis yra net 25–35 cm.
• Stogo elementų įrengimas. Ant nendrinio stogo, kaip ir ant bet kokio kito, galima įrengti apsaugines užtvaras nuo sniego bei kitus stogo elementus. Vienintelis skirtumas tas, kad naudojami tokiam stogui pritaikyti laikikliai.
• Išskirtinumas. Profesionalių stogdengių uždengtas nendrinis stogas pastatą pavers išskirtiniu: jis ne tik pritrauks praeivių dėmesį, bet ir gerokai pakels jo vertę. Pastatas su nendrių danga gali puikiai įsilieti į užmiesčio gamtovaizdį, tačiau nė kiek ne prasčiau gali derėti ir su šiuolaikiško miesto aplinka.